Neden Jersey?

 

Alasüt Çiftliği’nde Jersey Kalitesi

Amerikan Jerseyler dünyadaki en karlı, en uyumlu ve en verimli süt üreten sığır ırkıdır. Karlı bir Ürün "Jerseyler daha az doğal kaynak kullanan ve doğaya daha az karbon salana daha ufak yapılı hayvanladır. Sığırlarımız talep ettiği şekilde besleyici madde açısından daha zengin süt üretir ve daha uzun süre süt verimlerini devam ettirirler " (James Ah/em, National All-Jersey Inc. Şirketi Eski Başkanı) Süt endüstrisi yeni bir çağa girmiştir. Günümüzde müşteriler daha iyi bir bardak süt arayışındalar ve kaliteli peynirler için daha fazla seçeneğin var. Süt ürünleri üreticilerini de verimliliği arttırmak için her türlü ihtimali araştırmakta ve herkes doğal çevre ve sağlık konularında daha hassas ve kalitenin öneminin son derece arttığı bir dönemdeyiz.
Jersey inekleri günümüzde eşi benzeri bulunmaz bir konumdadır.

Jersey inekleri insan tüketimli için en üst kalitede sütü doğal olarak üretir. Ortalama sütle karşılaştırıldığında; Jersey sütünün besin değeri çok daha fazladır: bir bardakta %15 ila %20 daha fazla protein, %15% ila %18 daha fazla kalsiyum ve %10% ila %12 daha fazla fosfor bulunur ayrıca kayda değer miktarda daha yüksek miktarlarda ?12 vitamini içerir.

Yoğun besin içeren Jersey sütünün tadı da çok daha güzeldir. Jersey markalı sütlerin Güney Carolina distribütörü olan Harvey Peeler "İnsanlar bizim sütümüzün hatta kaymağı alınmış sütümüzün dahi diğer sütlere göre daha lezzetli olduğunu söylüyorlar," diyor,Bunun nedeni Jersey inekleri ve bu ineklerin sütünün diğer ırklara göre çok daha fazla katı yağ olmayan protein, kalsiyum ve laktoz içermesidir."