HAKKIMIZDA

 

Alasüt Çiftliği’nde Jersey Kalitesi

Türkiye’nin ilk Jersey ırkı süt çiftliği olan Alasüt Jersey Çiftliği, Çanakkale’nin Biga İlçesi’nde 120 dekar alan üzerinde, 2011 senesinde hayata geçmiştir. Gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın gelecek yıllardaki tarım, hayvancılık ve gıda alanında doğacak ihtiyaçlarını öngörerek bu alanda yatırım kararı alınmıştır..

Kısaca jersey ırkından bahsetmek gerekirse: “Jerseyler dünyadaki en karlı, en verimli sütü üreten ve en uyumlu sığır ırkıdır. İnsan tüketimi için en üst kalitede sütü doğal olarak üretir. Diğer süt ırklarına nazaran, besin değeri çok daha fazladır, % 20 daha fazla kalsiyum’ % 18 daha fazla protein içerir ; yağ ortalaması % 5, protein ortalaması % 3.9 dur. Daha az süt vermesine rağmen yağ, protein ve kuru maddesi en yüksek süte sahip ırktır. Bu üstün özellikleri sayesinde tüm dünyada ,jersey sütünden üretilen ürünler raflarda ayrı yer bulmaktadır. Üretim aşamasında sütün içindeki yağ, protein ve kuru madde ne kadar yüksek olursa, üretimin randımanı ve niteliği o kadar kaliteli olmaktadır. Proteini yüksek, yağ oranı dengeli olan jersey ineklerinin sütü , yüksek kuru madde oranıyla dondurma, sütlü tatlılar ve süt ürünleri için dünyanın en uygun ve kaliteli sütüdür.


Alasüt Çiftliği

Neden Biga Çanakkale ?

Süt sığırcılığı ve damızlık süt ineği yetiştiriciliği için elverişli olması, süt işleyen firmalara olan yakınlığı, hayvancılık geçmişi ve yem üretimine uygun arazilerin bulunması nedeniyle Biga’yı tercih eden Alasüt Jersey Çiftliği, 320 sağmal kapasiteli olup, sağmal barınak, doğumhane, damızlık düveler için bölüm, sağımhane, ot deposu ve idari binadan oluşmaktadır. Çiftlikteki bütün Jersey inekleri, abd’ den ithal edilmiştir ve %100 pedigree ile kayıtlıdır”. Kendi yem üretimini yapmak amaçlı 120 dekarı kendine ait olmak üzere, uzun vadeli kiraladığı yerler ile birlikte 300 dekarın üzerinde alanda yem üretmektedir..

Alasüt Jersey Çiftliği’nden Elde Edilen Jersey Sütlerimiz

Ürünlerimiz ALA JERSEY markası adı altında piyasaya sürülmektedir. Yüksek yağ, protein ve kuru madde oranı olması dolayısla kendisine ev dışı tüketim alanını seçen Alasüt Jersey Çiftliği, günlük pastörize jersey sütü ve pastörize jersey kreması yapmaktadır. Tam yağlı olarak ( %4,9 ) üretilen pastörize jersey sütü ve % 35 yağlı üretilen jersey kreması, sektöründe lider konumda olan kahve zinciri markalarına, dondurma markalarına, pastanelere ve sütlü tatlılar yapan firmalara, 10 kg lik bag in boxlarda, soğuk zincir bozulmadan günlük olarak sevk edilmektedir. Yüksek yağ oranı olan pastörize jersey sütü, pazarda yağ oranı ile tekdir. % 35 yağlı pastörize jersey kreması, tamamen hayvansal olup içerisinde emülgatör ve stabilazatör gibi katkı maddeleri içermemektedir. Bölgede istihdam imkanı sağlayan Alasüt jersey Çiftliği aynı zamanda 18 Mart üniversitesi’nin de desteğini alarak çalışmalarını sürdürüyor. üniversite’nin Çanakkale’de kuracağı Tekno Kent Projesi’nde kurucu firmalarından biri olan Alasüt Çiftliği’nde üretilen sütün kalite değerleri üniversite laboratuarlarında takip edilmektedir.

Çiftliğin kapasitesi ve faaliyet alanları

Tam kapasitesinin 2/3 si ile faal olan Alasüt Jersey Çiftliği kendi içinde organik olarak büyümektedir. Şuanda günlük 3ton/gün üretim vardır. Elde edilen sütün %60 lık kısmı bizim tarafımızdan işlenmektedir, geri kalan kısmı çiğ süt olarak satılmaktadır. Kaliteli süte dayalı prim sistemi ile çalışıldığında ne kadar doğru karar verildiği görülmektedir. Süt üretiminin dışında, daha kolay bakılabileceğine İnandığımız %100 saf ırk Jersey gebe-düve satışlarımız da olmaktadır. Amerika'dan ithal ettiğimiz Jerseyler, sertifikalı olup Amerikan birliğinin onayına tabidir. Tüm süt ineklerimizi Amerika'dan ithal ettiğimiz dünyaca tanınmış ve kalitesi ispat edilmiş Jersey boğalarının spermalarından üretilmektedir. Alasüt Jersey Çiftliği ineklerinin şu andaki yıllık yağ ortalamaları % 5.2, protein ortalamaları ise %4.2 civarındadır.